Skip to content

Lastik Değişim Hizmeti

Lastik Değişim Hizmeti

Filo nuzu Lastiklerini yerin de değişim hizmeti 0533 141 44 10 bizi arayın

724lastiktamiri.com olarak, sürüş güvenliğinin korunabilmesi için kullandığınız  araçların teknik verileri ile uyumlu lastik kullanımına önem vermekteyiz. Yalnızca güvenilir markaların lasitklerini kullanırsanız ve araçta, 50.000 km’de 1 takım (4 adet) dört mevsim lastik değişimini uygularsanız sağlıklı sonuç alırsınız.

Mevsime Uygun Lastik Kullanımının Önemi

Yaz lastiklerinin kış aylarında kullanımı büyük risk teşkil eder. Yaz lastikleri, hava sıcaklığının 7°C’nin altına düştüğü durumlarda esnekliklerini kaybederek, ıslak, karlı ve buzlu yollarda gereken performansı gösteremezler. Güvenlik ve performans açısından yaz lastiklerinin diş derinliğinin 3 mm altına düşmemesi gerekir. Hava sıcaklığının 7°C’nin altına düştüğü durumlarda yaz lastiklerinin yol tutuşu zayıflar ve fren mesafesi uzar.

Kış lastiklerinin yaz aylarında kullanımı ise hem riskli, hem de ekonomik açıdan zararlıdır. Kış lastikleri, hava sıcaklığının arttığı yaz aylarında, yaz lastiklerine göre daha yüksek dönme direnci gösterdiğinden dolayı daha kolay aşınır ve yakıt tüketimini artırır. Kış lastiklerinin güvenlik ve performans sağlayabilmesi için diş derinliğinin 4 mm altına düşmemesi gerekir. Yaz aylarında kış lastiklerinin kullanımı halinde fren mesafesi uzar ve yol tutuşu zayıflar.

Fren Mesafesinde Büyük Fark

Kış Koşullarında Kış Lastikleri Kullanmanın Avantajı

0ºC’ye yakın hava sıcaklığında ve ıslak yolda, 90 km/s hızda kış lastikleri, yaz lastiklerine kıyasla 5,4 m daha kısa mesafede fren imkanı sağlıyor.

0ºC altında ve karlı yolda, 50 km/s hızda kış lastikleri, yaz lastiklerine kıyasla 8,3 m daha kısa mesafede fren imkanı sağlıyor.

Yaz Koşullarında Yaz Lastikleri Kullanmanın Avantajı

25ºC hava sıcaklığında ve kuru yolda, 100 km/s hızda yaz lastikleri, kış lastiklerine kıyasla 16 m daha kısa mesafede fren imkanı sağlıyor.

* Fren mesafesindeki değişimler ile ilgili bilgi Pirelli tarafından sağlanmıştır.

Kış Lastiği Kullanım Zorunluluğu

08/11/2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”in 6. maddesinin 1. fıkrasının (j) bendi ile yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunluluğu getirilmiştir. Binek otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur. 724lastiktamiri.com olarak tavsiyemiz, kış lastiğine geçişlerin Aralık ayına kalmadan gerçekleştirilmesi yönündedir. Yeni lastik siparişi ve lastik bayilerindeki randevu süreleri sebebiyle, gecikmelerin oluşmaması için lastik değişimlerinin 1 Ekim – 15 Kasım tarihleri arasında yaptırılması önerilir.

724lastiktamiri.com olarak Ücretsiz Lastik Değişim Hizmeti

Hava sıcaklıklarının değişmeye başladığı Nisan ve Ekim aylarında, Garanti Filo’dan kiralanan araçların Yaz/Kış Lastiği değişim işlemleri, ücretsiz olarak gerçekleştirilir.

Daha önce yaz/kış lastik değşim hizmeti almış olan kullanıcılarımız, lastik değişmini en son gerçekleştirdikleri lastik bayisi ile doğrudan irtibata geçerek, lastik değişimi için randevu alabilirler. Lastik Otel Hizmetinden faydalanmış olan kullanıcılarımızın, Lastik Saklama Belgesini ibraz etmeleri gerekmektedir.

İlk defa gerçekleştirilecek olan lastik değişimleri için sayfamızdaki lastik değişim talep formunun doldurulması gerekmektedir. Lastik değişim talep formunu dolduran kullanıcılarımızın lastiklerinin siparişi, talep formundaki bilgilerin tarafımıza eksiksiz ulaşmasından sonra gerçekleştirilir. Sipariş edilen lastikler, talep edilen bölgeye en yakın lastik bayine teslim edilir ve lastik değişim işlemine hazır olduğu bilgisi SMS yoluyla bildirilir. Kullanıcılarımız bilgilendirme SMS’inden sonra, lastik değişim hizmeti için lastik bayinden randevu alabilirler.

724lastiktamiri.com olarak Lastik Değişim Hizmeti

Lastik Otel Hizmeti talep edilmesi halinde, araçtaki mevsimlik lastikler, lastik değişimi yaptırılan bayide ücretsiz olarak saklanır. Lastik Oteli Hizmeti yalnızca aşağıdaki illerde verilmekte olup, talep doğrultusunda bayi yönlendirmesi yapılmaktadır. Belirtilen iller dışında yapılan lastik değişimlerinde, lastiklerin kullanıcı tarafından muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Lastik Otel Hizmeti Verilebilen İller

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, İzmit, Kayseri, Konya, Kütahya, Samsun, Tokat, Trabzon